Fargo – sezon 2

fargo 2

 

Najpierw było „Fargo” – nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę żeńską film braci Coen. Później powstał pierwszy sezon serialu, opowiadający zupełnie nową historię – narracyjnie z wcześniejszym filmem fabularnym łączyły go tylko pewne rekwizyty (pamiętacie walizkę z milionem dolarów zakopaną w śniegu?). Ale jednocześnie serialowe Fargo wiernie oddaje klimat (nomen omen) i kluczowe cechy dzieła braci Coen. Znowu mamy środek śnieżnej zimy w prowincjonalnej Minnesocie. Znowu mamy małe miasteczko, w którym pozornie wszyscy doskonale się znają i respektują swoje miejsce w społecznej hierarchii, świat którego rytm wyznaczają wypracowane przez pokolenia rytuały i utrwalone nawyki. I znowu pojedyncze wydarzenie wywołuję lawinę konsekwencji, prowadzących do katastrofy. Fargo to groteska, która w odpowiednich proporcjach łączy komedię z tragedią. I jak mówi twórca serialu Noah Hawley – tragiczny aspekt tej historii bierze się z wyborów, które wcale nie były konieczne, z decyzji których można było uniknąć (starożytni greccy twórcy dramatów chyba nie do końca by się z nim zgodzili).
Doskonale przyjęty pierwszy sezon „Fargo” wysoko zawiesił poprzeczkę i wzbudził duże oczekiwania wobec kontynuacji. Twórcy serialu stanęli na wysokości zadania – znowu jest świetnie.
Sezon 2 cofa nas o ćwierć wieku w stosunku do wydarzeń pokazanych w pierwszym sezonie, nowi są też główni bohaterowie opowieści. Jest spokojne małżeństwo i rodzina przestępców. I policjanci oczywiście. Jest bar, dochodzi w nim do strzelaniny. Giną trzy osoby. A to dopiero początek…

Tytuł: Fargo, sezon 2
Scenariusz: Noah Hawley
Obsada: Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Patrick Wilson, Ted Danson, Adam Arkin
Stacja: FX

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *