Hańba – Hańba

hanba

 

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium(banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Bez zbędnego owijania w bawełnę – album ukaże się 7 lutego nakładem Anteny Krzyku. Patronatem wydawnictwo obejmie Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, na której falach zabrzmi specjalny koncert premierowy. Nad wszystkim czuwa zaś oczywiście Karoryfer Lecolds.

Tracklista:

1. Żandarm
2. Figa z makiem
3. Cukier
4. Narutowicz
5. Żydokomuna
6. Narodowcy
7. Korporancik
8. Budżet
9. Prosto w serce
10. Gmachy
11. Bij bolszewika
12. Filozofom
13. Depesza
14. Niemcy

Koncert z Nikiszowca zagrany podczas Off Festivalu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *