Gavin Extence – Lustrzany świat Melody Black

melody_black

 

Najnowsza powieść autora głośnego debiutu Wszechświat kontra Alex Woods.

Jak to nieraz w życiu bywa, wszystko zaczęło się od trupa. To był zwykły sąsiad, nie ktoś, kogo Abby dobrze by znała, jednak mimo wszystko… Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. A przynajmniej powinno być.
Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black…
Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence’a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. To szalenie błyskotliwa i uszczypliwie prawdziwa opowieść o tym, że każdy ma swoje wzloty i upadki, a życie bardzo łatwo potrafi wyślizgnąć się z rąk.

Abby cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, a świat, który ogląda czytelnik z jej perspektywy, zmienia się wraz ze zmianami jej nastrojów. Extence doskonale potrafi odwzorować sposób myślenia człowieka w stanie manii – od pierwotnej ekscytacji i euforii po całkowity brak kontroli i autodestruktywne szaleństwo. Potem nieuchronnie przychodzi faza depresyjna. Abby nieustannie się zmienia w zależności od stanu jej świadomości. Raz ją lubimy, kiedy indziej wzbudza nasze przerażenie lub współczucie.(…)Tak jak w powieści „Wszechświat kontra Alex Wood” pisze książkę trochę dla dzieci, trochę dla dorosłych. I może w tej dwoistości tkwi urok jego prozy.
kultura.gazetaprawna.pl

Oryginalny tytuł: The Mirror World of Melody Black
Przekład: Łukasz Małecki
Liczba stron: 316
Wydawnictwo Literackie

Do posłuchania: Rozmowa Michała Nogasia z Gavinem Extence w radiowej Trójce

Recenzja książki Roberta Kasprzyckiego

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *