Christophe Blain, Joann Sfar – Sokrates. Półpies

socrates

 

Po Kocie Rabina czas na Sokratesa – psa, który wędruje po świecie razem z bohaterami greckich mitów. Sokrates to pies Herkulesa, półboga i syna Zeusa. W tej parze to jednak wyszczekany psiak ma częściej rację. Psi filozof udowadnia, że nie tylko koty mają prawo do filozoficznych dysput ze swoimi opiekunami.

Album to zbiorcze wydanie wszystkich części komiksu, które wydawane były we Francji w latach 2002-2009,

Filozoficzno-humorystyczna opowieść to kolejny niezwykły komiks ze scenariuszem Joanna Sfara, jednego z najpopularniejszych francuskich autorów komiksów. Za rysunki odpowiada równie utalentowany Christophe Blain, autor m.in. „Kronik dyplomatycznych” .

„Sokrates półpies” to przede wszystkim dowcipna i inteligentna gra mitologicznymi schematami, a także naszymi na ich temat wyobrażeniami. Sfar brawurowo miesza wątki, odkrywa nieznane oblicza bogów i herosów, dopisuje bohaterom dalsze losy (na przykład Odyseusz po powrocie do Itaki uznaje, że nudzi go życie u boku wiernej żony, która, dla odmiany, wcale nie okazuje się tak do końca wierna). Gadający pies jako komentator i uczestnik wydarzeń budzi natychmiastowe skojarzenia z kotem rabina, tytułowym bohaterem innego komiksu Joanna Sfara. Wrażliwość i estetyka obu serii są oczywiście podobne, o ile jednak „Kot rabina” służył refleksji na temat kultury i losów sefardyjskich Żydów, o tyle „Sokrates półpies” bardziej przypomina bezpardonową jazdę w poprzek greckich mitów. To jednak wciąż rozrywka erudycyjna i erudycji wymagająca także od czytelników.
Jakub Demiańczuk – Gazeta Prawna

Tytuł oryginału: Socrate le demi-chien
Format: 218mm x 286mm
Liczba stron: 148
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *