Quentin Tarantino – Nienawistna ósemka | The Hateful Eight

nienawistan-8_pl_9d27ab6a77

 

Kilka lat po wojnie secesyjnej przez wietrzne pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth (Kurt Russell), znany jako „Szubienica”, oraz zbiegła przestępczyni Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh). Podczas zamieci śnieżnej trafiają do zajazdu, w którym spotykają tajemniczych nieznajomych. Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, podróżnicy zaczynają rozumieć, że szanse na dotarcie do miasta są niewielkie, a ich największym zmartwieniem nie jest bezwzględna pogoda, a towarzysze o nieczystych intencjach.

W 2013 roku wyciekł do sieci scenariusz „The Hateful Eight”. Tarantino zrezygnował wtedy z nakręcenia planowanego filmu. Zdecydował się natomiast na czytanie na teatralnej scenie tekstu scenariusza. To wydarzenie zakończyło się tak dużym sukcesem, że reżyser zmienił zdanie i postanowił zrealizować porzucony wcześniej projekt filmowy. W efekcie powstało dzieło, które niektórzy amerykańscy krytycy określają, jako najlepszy film w twórczości Quentina Tarantino.

„Nienawistną ósemkę” można oglądać jak realistyczną opowieść, ale nie warto. Można też zobaczyć w niej metaforyczną przypowieść o dwojakiej naturze człowieka, o potworach mieszkających w naszych trzewiach, o wiecznej grze w przewagi, o sile i groteskowości ideałów, o wątpliwym prawie, o mylących pozorach, o dobru, które staje się złem i nie ma nikogo, kto by wytłumaczył, dlaczego tak się dzieje ani jak temu zapobiec. Wtedy warto obejrzeć ten film, dać mu się ubrudzić, upić, zniewolić, wkurzyć.

Tomasz Raczek – film.onet.pl

Alfabet T-A-R-A-N-T-I-N-O według Jacka Szczerby

Tytuł oryginalny: The Hateful Eight
Czas: 167 minut
Reżyseria: Quentin Tarantino
Scenariusz: Quentin Tarantino
Muzyka: Ennio Morricone
Zdjęcia: Robert Richardson
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *