Pokój

pokoj

Zwycięzca Nagrody Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Poruszający dramat o intensywności najlepszego thrillera z oscarowymi kreacjami aktorskimi Brie Larson, Joan Allen i debiutującego Jacoba Tremblay’a.

Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój w którym mieszka z nią od urodzenia nie jest całym światem. Wychował się tu myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack.
Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo.
Niezwykła opowieść o wielkiej miłości matki i dziecka, która daje moc stwarzania własnego świata.

Ani na chwilę jednak film nie przemienia się w publicystykę czy sensację, ani tym bardziej w ckliwą obyczajówkę rodem z telewizyjnej ramówki „prawdziwe historie”. Padają pytania głębsze, bardziej uniwersalne i metaforyczne. Pojawia się więcej interpretacji, odniesień nawet filozoficznych (filozofem z wykształcenia jest reżyser).
Dagmara Romanowska – film.onet.pl

 

Tytuł oryginalny: The Room
Reżyseria: Lenny Abrahamson
Obsada: Brie Larson, Joan Allen, William H. Macy , Amanda Brugel
Czas trwania: 118 min.
Produkcja: Irlandia/Kanada 2015

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *