Ave, Cezar

ave_cezarCzterokrotni zwycięzcy Oscara, legendarni twórcy filmowi – Joel i Ethan Coenowie przedstawiają przewrotną satyrę na stolicę kina.
Hollywood. Podczas produkcji filmu znika największa gwiazda kina. Jej porywacze żądają niewyobrażalnego okupu. Niezbędna będzie pomoc najważniejszych ludzi Fabryki Snów, by rozwiązać zagadkę zniknięcia Bairda Whitlocka.
Praca Eddiego Mannixa (Josh Brolin) zaczyna się przed świtem i nie kończy nigdy. To on, by uniknąć skandalu, wyciąga nad ranem z aresztu zdeprawowane gwiazdki, on sprawia, że na pozłocie Hollywood nie znajdziemy żadnej rysy. Umie załatwić wszystko. Jeśli tylko pojawi się choć cień problemu, rozwiąże go Mannix, zanim dowiedzą się o nim żądne skandalu brukowce. To dzięki niemu niesłabnącą popularnością cieszy się sławna Dee Anna Moran, niekwestionowana gwiazda pływactwa, to on wyjaśnia dziwne zachowania słynnego muzyka Burta Gurneya (Channing Tatum).
Ale przed nim prawdziwe wyzwanie – z planu wysokobudżetowej produkcji „Ave, Cezar!” zostaje uprowadzony Baird Whitlock (George Clooney), bożyszcze, idol, megagwiazda. Tajemnicza grupa porywaczy nazywa siebie „Przyszłością” i żąda gigantycznej kwoty za uwolnienie Whitlocka. Mannixowi po piętach depcze konkurujące ze sobą rodzeństwo dziennikarzy plotkarskich Thora i Thessaly Thacker (Tilda Swinton). Ale to dopiero początek kłopotów…
Bracia Coen przyzwyczaili nas do współpracy z największymi gwiazdami Hollywood. Na ekranie zobaczymy laureatów Oscara George’a Clooneya, Tildę Swinton i Frances McDormand oraz Scarlett Johansson, Ralpha Fiennesa, Josha Brolina i bożyszcze kobiet – Channinga Tatuma. W filmie pojawią się także wielkie gwiazdy kina akcji – Dolph Lundgren i Christopher Lambert.
Brawurowa satyra na Hollywood i zarazem ukłon w stronę glamouru Fabryki Snów.

Film Coenów to barwny obrazek Hollywood lat 50-tych, które w tym czasie drżało w posadach. Fabryka Snów, która wydawała się dotąd bezpieczną wyspą szczęśliwości, będzie musiała zmierzyć się z nadchodzącymi zagrożeniami: komunizmem, zimną wojną, zagrożeniem atomowym, a także konkurencyjną telewizją, która powoli zaczyna inwazję na amerykańskie domy. Robienie takich monumentalnych i historycznych filmów, jak „Hail Ceasar”, skupienie na tańcu, dekoracjach i zabawie, a także działania naprawiacza mają więc skutecznie oszukać widza, że wszystko jest w porządku i nic się nie zmienia. Coenowie śmieją się z tej hipokryzji Hollywood, a zarazem pokazują swoją miłość do kina i zapraszają widza na sentymentalną wycieczkę w przeszłość. A wszystko to w bardzo coenowskim sosie przyprawionym dużą szczyptą uszczypliwości i sarkazmu.
Aleksandra Gersz – polskatimes.pl

Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
Scenariusz: Ethan Coen, Joel Coen
Zdjęcia: Roger Deakins
Produkcja: Ethan Coen, Joel Coen, Tim Beavan, Eric Fellner

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *