Anomalisa

anomalisa

 

Michael Stone jest ojcem i mężem, jest także twórcą bestsellerowego poradnika „Jak mogę pomóc ci pomagać innym” („How May I Help You Help Them”). Jest również człowiekiem zmiażdżonym codziennością, przyziemnością, powtarzalnością. Mimo niewątpliwego sukcesu, jest zmęczony życiem. Podróżuje po całym kraju z wykładami wspierającymi pracowników obsługi klienta. W podróży do Cincinnati zatrzymuje się w Hotelu Fragoli, gdzie poznaje Lisę, skromną przedstawicielkę handlową sieci piekarni Akron. Szybko orientuje się, że kobieta może być miłością jego życia. Ten poruszający, chwilami zabawny obraz narodził się w genialnym umyśle Charliego Kaufmana („Synekdocha, Nowy Jork”) i Duke’a Johnsona (świąteczny odcinek serialu „Community”). Głosów głównym bohaterom filmu użyczyli: Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan oraz David Thewlis.
O niezwykłą oprawę muzyczną tej nieczęstej w kinie mainstreamowym animacji poklatkowej zadbał Carter Burwell, odpowiedzialny za muzykę do sagi „Zmierzch”. „Anomalisa”, surrealistyczny komediodramat, potwierdza miejsce Kaufmana pośród najważniejszych i najbardziej oryginalnych twórców kina amerykańskiego.

„Anomalisa” jest perełką. Trudno ją wręcz opisać. Trzeba ją po prostu zobaczyć, bo tu liczy się wszystko. Każdy dialog, sytuacja. Nie ma fałszywej nuty, a po obejrzeniu filmu pozostaje w widzu smutek. Takie są współczesne zachodnie społeczeństwa ze swoimi wzorami kariery i wyobrażeniami o szczęściu?
Barbara Hollender

Tytuł oryginalny: Anomalisa
Reżyseria: Charlie Kaufman, Duke Johnson
Obsada: Jennifer Jason Leigh, David Thewlis, Tom Noonan
Czas trwania: 90 min.
Produkcja: USA

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *